Чую, бачу, гавару

Творчая выстава “Ад добрага кораня – добры парастак”

Важнай часткай заняткаў з дзецьмі ў групе №8 (выхавальнікі дашкольнай адукацыі Кацярына Валянцінаўна Жук, Наталля Аляксандраўна Мартысюк) стала вывучэнне радавода, што вымагае пашуковай, нават даследчай работы. У гэтай справе нам дапамаглі радавыя дрэвы.

Бацькам было прапанавана дапамагчы дзецям скласці радавое дрэва. Яны стваралі сямейнае дрэва разам з дзецьмі рознакаляровымі фарбамі, алоўкамі, фламастарамі, выкарыстоўвалі таксама для аздаблення іншыя матэрыялы: каляровую паперу, каменьчыкі, саломку, гербарыі, абрэзкі тканіны і інш. У выставе “Ад добрага кораня – добры парастак” прынялі ўдзел сем’і Мядзведзевай Алісы, Паповіча Мікіты, Грыгаровіча Дзімы, Федарчука Дзімы, Лазюк Віткторыі, Федасюк Дар’і, Старажук Аляксандры.

Наша выстава дапамагае дзецям сістэматызаваць веды дзяцей аб іх сваяках, дае ім агульныя ўяўленні аб сваім родзе, сям’і. Размовы з дзецьмі на гэту тэму сталі пастаяннымі: дзеці расказваюць пра сваіх бабулю і дзядулю, іх заняткі, пра сваіх продкаў. Прыемна, што ў саўмесных пошуках аб’ядналіся розныя пакаленні.

Выхавацелі групы плануюць і далей працягваць такую цікавую працу ў гэтым напрамку.

“Як зацікавіць выхаванцаў роднай мовай”.

У сярэдняй групе №1 (выхавальнік Цябук Людміла Мікалаеўна) арганізавана сюжэтна-ролевая гульня “Музей беларускага адзення”

“Няма ў  чалавека нічога прыгажэй і даражэй за радзіму.

Чалавек без радзімы – бедны чалавек”.

Я. Колас

Нельга не пагадзіцца з тым, што родная мясціна – той куточак, дзе ты нарадзіўся і правёў свае першыя гады жыцця, застаюцца ў нашай памяці на ўсё дальнейшае жыццё.

Так і ў нашым дзіцячым садку было праведзена мноства акцый, конкурсаў, дзе выхаванцы разам з бацькамі прыймалі актыўны ўдзел. У старэйшай групе № 1 (выхавальнік Цябук Людміла Мікалаеўна) нашага сада была арганізавана сюжэтна-ролевая гульня “Музей беларускага адзення”, дзе выхаванцы пазнаёміліся з адзеннем рознай мясцовасці беларускага краю, з гісторыяй роднага куточка.

Цікавы атрыбут нашага музея – гэта лялькі-абярэгі, зробленныя сваімі рукамі. У музеі таксама можна больш дасканала пазнаёміцца з рознымі відамі арнамента, з яго сімволікай. На экскурсіі ў музей неаднаразова прыходзілі выхаванцы суседніх груп, і кожны раз з захапленнем разглядалі атрыбуты музея. На першых экскурсіях ролю экскурсавода браў на сябе выхавацель, у дальнейшым экскурсаводам быў выхаванец.

Вось такімі маленькімі крокамі мы далучаем нашых выхаванцаў да гіторыі нашай малой радзімы.

Цікава вучым родную мову

Зімовыя канікулы – гэта час цудаў! Менавіта ў гэты перыяд мы святкуем такія святы як Новы год і Каляды! Падчас зімовых канікул жыццё ў дзіцячым садку становіцца больш чароўным, цікавым і дзіўным. Улічваючы важную ролю станоўчых эмоцый для дзяцей, больш увагі ўдзяляем разнастайным забавам для выхаванцаў. Таксама хацелася падкрэсліць тое, што ўсе забавы, конкурсы і гульні падчас канікул праводзіліся на нашай роднай беларускай мове.

Выхаванцы з захапленнем прымалі ўдзел у гульнях, конкурсах і забавах: чыталі вершы, танчылі, спявалі карагодныя і калядныя песні. Нашы выхаванцы ў дзіцячым садку праводзяць зімовыя канікулы з карысцю для сябе.

Играя, познаём Беларусь!

В старшей  группе №6 созданы условия для формирования у детей от 5 до 7 лет основ гражданско-патриотической культуры, весь материал  размещен логично, доступно, оформлен эстетично, имеется картотека. Игры и пособия «Мои первые уроки» служат основой формирования у воспитанников основ патриотического воспитания, активно используются на специально организованных формах работы с детьми. В нерегламентированных видах деятельности с воспитанниками целенаправленно используются дидактические игры: «Наша страна – Республика Беларусь», «На карте Беларуси», «Дружат люди всей земли», «Собери белорусский орнамент», «Пра што распявае герб Беларусі?», «Что обозначают цвета белорусского флага?», «Одень Янку и Алеся в национальную одежду», «Найди природные символы Беларуси», «Составь блюда национальной кухни», «Складзі радавод» и др. Настольные игры представлены яркими 3D альбомами: «Я - дзіця Беларусі», «Государственные праздники Беларуси», «Предприятия Бреста и их продукция», «Олимпийская слава Брестчины», «Прыказкі і прымаукі пра Радзіму», лепбуком «Брест – моя малая родина», картами-маршрутами «Вдоль гребного канала», «По аллее Дмитрия Гвишиани». Расширены атрибуты к сюжетно-ролевым играм:

• «Семья» (столовое бельё изо льна, салфетки с национальным орнаментом; карточки-схемы «Блюда национальной кухни»; кукольная одежда: рубашки-вышиванки, пояса, веночки с цветами василька и клевера);
  • Мусороперерабатывающий завод (карточки с изображением керамической посуды, соломки, льна; условные обозначение Брестский мусороперерабатывающий завод). В книжном уголке содержаться детские книги включающие сказки, песенки, пословицы и поговорки, произведения белорусских поэтов и прозаиков; есть альбомы «Портреты белорусских авторов», «Белорусская книжная графика».

В группе организованы уголок патриотического воспитания и уголок города, включающие разнообразные материалы: изделия декаративно-прикладного искусства, фотографии, открытки, письма, альбомы и др. Макет микрорайона Ковалёво «Наш город – это мы!» является многофункциональным пособием, позволяющим решать комплекс задач гражданско-патриотического воспитания.

У воспитанников сохраняются высокий познавательный интерес и активность в изучении страны и своего города.